en  lt  RU  PL  DE 
į pradžią turinys susisiekite
APIE VEISLĘ

Apie sfinksus parašyta labai daug, tačiau reziumuojant: tai net ne visai katė. Tai ypatingai protingas gyvūnas, suprantantis komandas, kaip šuo, labai švelnus ir prieraišus (agresyvumas žmogui laikoma yda). Tai panašu ne katinas, o kažkas tarp šuns, katės ir bezdžionės...

Sfinksus lygina su pasakų elfais, ateiviais, buldogiukais kačiu pasaulyje.

Sfinksus sieja ir su sonosiomis egipto katėmis, saugančiomis faraonų kapavietes.


Kanados plika katė- Sfinksas, ji ir „mėnulio“, ji ir Kanados beplaukė, ji ir „faraonų katė“ yra viena iš rečiausių ir keisčiausių pasaulio kačių. Sunku įsivaizduoti kažką labiau šokiruojančio ir tuo pat metu labiau harmoningo. Be visiško kailio nebūvimo, kurį kompensuoja jų raukšlėtumas, gamta apdovanojo Kanados sfinksą stipriu, raumeningu kūnu, originalia galva, didelėmis ausimis ir protingomis akimis. Magiškas sfinkso žavesys beribis. Tai kas gi jie tokie? Ateiviai iš kitos planetos? Senųjų Egipto kačių reinkarnacija? Iš tikrųjų, per visą žmonijos istoriją karts nuo karto randama užuominų apie plikas kates, bet jos beveikt neturi nieko bendro su šiuolaikiniais Sfinksais.


Šios fantastiškos katės atsirado natūralios spontaninės mutacijos pasekoje, ką užtvirtino planinis selekcininkų veisimas.


Praėjusio šimtmečio pradžia paženklinta plikų kačių pasirodymu, pavadintų meksikietiškomis beplaukėmis, felinologų parodose JAV. Šių kačių istorija, deja, pasibaigia XX amžiaus trečiojo dešimtmečio pradžioje. Genetinė mutacija Meksikos plikosios katės išlieka paslaptimi.

Kanados sfinksų veislės atsiradimas siejamas su 1966 metais, kai Kanados provicijoje Ontario paprastos katės vadoje buvo rastas visiškai plikas kačiukas. Selekcininkas Riad Bava išperko abu tėvus ir pradejo planini veisimą, kurio eigoje gimdavo ir paprasti, ir pliki kačiukai. Šios linijos neprasitęsė ilgiau 1981 metų. Tačiau tai buvo rimtas bandymas sukurti plikų kačių veislę.  

1975 m. Vadene, Minesotos valstijoje, paprastos trumpaplaukės katės vadoje gimė plikas kačiukas, o po metų ten pat- plika katytė. Šie gyvūnai pasekoje tampa pradininkai linijų elitinių Kanados sfinksų (veislynas „L.Sturdust“)

1980 m Toronte randami trys pliki kačiukai- du iš kurių Paloma ir Panki vėliau buvo eksportuoti i Nyderlandus. Jie ir padėjo pagrindą europietiško kraujo linijoms. Veislės genofondo palaikymui tiek Europoje, tiek Amerikoje sfinksus kryžmino su Devon reksais, esančiais arčiausiai jų pagal tipą. Masinis „devoniško“ kraujo įmaišymas ankstyvoje veislės stadijoje, dar ir šiandien žaloja kai kurių šiuolaikinio Sfinkso kraujo linijų  pavidalą- lengvas dažnai kaulėtas korpusas, „devoniškai“ trumpas snukis žemai įstatytomis ausimis, apvalainos akys, plona oda, padidintas plaukuotumas- visa tai nuo Devon reks ir Sfinksų hibridų.


Šiandien nebėra poreikio tokiem kergimam. Veislės genofondas leidžia kergti Sfinksą su Sfinksu.


Estetinis Sfinksų suvokimas remiasi neordinariu šių gyvūnų pavidalu. Neginčijamas „kanadėnų“ laikymo privalumas namų sąlygomis, būdami pliki jie nemėto plaukų, neteršia baldų ir drabužių.


Ir visgi tai, kas padaro juos išskirtinius lyginant su kitomis veislėmis, pakeliant juos laipteliu aukščiau už kitus plaukuotus bičiulius, - tai ju išskirtinis charakteris, lyg jie jau ne visai katės, tarsi  pametę kailį  jie pametė ir dalį katiniškos nepriklausomybės. Toks katinas nevaikšto „pats sau“, o beveik kaip šuo atsiduoda šeiminkui ir tiesiog reikalauja jo draugijos


Šios savybės daro jį nepakeičiamu šeimoje, kurioje yra vaikai.

Mažyliams jis tikra „auklė“. Jų bendravimas lygiavertis. Jie nepavargdami vaiko vienas kitą keturiomis, pešasi, vartosi, bučiuojasi, atiminėja vienas iš kito žaislus, ir dažnai nepastebėję nuovargio, kartu užmiega.


Tuo pat metu, galima nesibaiminti dėl jūsų atžalos sveikatos ir saugumo. Kanadėnai ne tik geranoriški r meilūs, bet jiem visiškai svetima agresija. Kartais sunku matyt ką su jais išdarinėja vaikai: kelia už ausų, už uodegos, vedžioja laikydami juos pakėlus galines kojas tik ant priekinių, piešia ant šono šratinuku arba markeriu. O Sfinksai nepaisant to meiliai glaustosi ir murkia. Sfinkso apdraskytas arba apkandžiotas vaikas- visiškas nonsensas. Veisime eliminuojami nestabilios psichikos gyvūnai.


Kartais sfinksų elgesys ribojasi su inteligencija. Sfinksai visiškai nelaiko savyje pykčio ir nekerštingi.

Net jei jūs atsitiktinai ar sąmonigai (veteriniariniuose reikaluose) sukelsit jam skausmą, būkite tikri, po kelių minučių Sfinksas jau ieškos su jumis kontakto, įkyrės savo nuolatiniais meilikavimais, bučinukais, dainomis.

Apie tokį draugą galima tik svajot. Jis neišduos ir visada nuoširdžiai jus mylės